WHATSAPP DESTEK

0552 488 96 46

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

0212 545 85 95

Dolum Telası

Dolgu telası terzilerin sıklıkla kullandıkları ve kıyafetlere istenilen şeklin verilmesini sağladıkları bir malzemedir. Bu malzeme son derece kullanışlı bir malzeme olup birden fazla çeşidi vardır. Hazır giyim sektöründe çok fazla kullanılan tela çeşitleri kumaşın düzgün bir şekilde görünmesinde son derece önemli bir malzemedir. İki kumaşı birbirine yapıştıran ara katman olarak da tanımlanabilen bir terzi ürünüdür. Kullanım alanları çok yaygın olan dolum telası ürünleri birçok farklı tekstil ürününde tercih edilmektedir. Bu malzemenin kıyafetlere farklı şekillerde tutturulması sağlanıyor.

Dolum Telası Kullanım Amacı Nedir?

Telanın kullanım amacı son derece geniştir. İstenilen herhangi bir kumaşa hacim ve direnç kazandırmak amacı ile kullanılmaktadır. Dikim, yıkama ve çeşitli ütüleme işlemleri sırasında önemli bir destek ürünüdür. Kıyafetlerin dayanıklılığını arttırdığı gibi kolay kolay şeklinin bozulmasında izin vermemektedir. Birçok giysiye istenilen formu kazandıran telanın birçok farklı kullanım amacı daha bulunuyor. Giysilerin ayrılmaz parçası olan dolum telası kullanıldığı alanda esnemeyi önleyen bir yapısı vardır. Aynı zamanda yakalarda, kol manşetlerinde ve cep kapaklarında destek sağlayan ürünlerdir. Birçok farklı tela kumaşı vardır ve çeşitleri de son derece geniştir. Kullanım alanlarına göre bu tela türleri farklı şekillerde tercih edilmektedir. Dolum telası da bu ürünlerden biridir ve kullanıldığı alanlarda oldukça fazladır denilebilir.

Tela Kullanım Alanları Nerelerdir?

Telaların kullanım alanları son derece geniştir. Terzilik mesleğinde neredeyse vazgeçilmez olan bu ürünler sayesinde insanlar formu çok düzgün olan kıyafetler giyebilme imkânı elde ediyorlar. Dolum telası işlevselliği ile çok tercih edilen bir terzi malzemesi olarak ilk sıralarda yer alıyor. Kullanıldığı yerler arasında kemer, bel şeritleri ilk akla gelen yerlerdir. Bunun yanında düğme ve ilik açmada da son derece kullanışlı takviye bir üründür. Çeşitli kenar bölgelerde de muntazamlık sağlamak adına büyük önem taşımaktadır. Yakalarda, kol manşetlerinde, ceplerde ve cap kapaklarında kırışmaları önlemek adına kullanılması gerekli ürünlerdir. En çok erkek takım elbise ceketlerinde kullanılan ürünlerdir. Dolum telası malzemeleri sayesinde hem dikiş yapmak daha kolay hale geliyor hem de üretilen ürün son derece şık bir görünüm kazanıyor.

Dolum Telası Sağlığa Zararlı Mıdır?

Kıyafetler insanların direkt vücudu ile temas halinde olan giysiler olduğu için bu kıyafetlerin üretilmesinde kullanılan malzemelerin de sağlığa uygun olması gerekiyor. Dolum telası gibi terzi malzemeleri de insan sağlığına dost olacak şekilde üretilmektedir. Dolum telası hem kullanımı rahat hem de vücut yapısına uygun şekilde tasarlanmaktadır. Kıyafetler üzerinde son derece etkili olmasının yanında kıyafetlerin üretimi sırasında da büyük kolaylıklar sağlayan malzemelerdir. Her terzinin kullanmak zorunda olduğu ve kullanmaktan da keyif aldığı bu tela türleri sayesinde dikiş işleri de daha kolay hale geliyor. Kullanımı açısından farklı şekiller mevcuttur. Kumaşa bazen ütü ile monte ettirilen telalar çok farklı şekillerde de kumaşta kullanılabiliyor.

Tela Çeşitleri Nelerdir?

Dolum telası dışında da birçok farklı tela çeşidi mevcuttur. Bunlar içerisinde dokuma tela çeşitleri son derece bilinen telalardır. Yüzeyleri dokunmuş olan bu malzemeler çok dayanıklıdır ve kolay kolay yıpranma belirtisi göstermezler. Dayanıklı olmasının yanında temizlenmesi de kolay olan ürünlerdir. Giyim ürünlerde daha çok dokuma tela türleri kullanılmaktadır ve ince kumaşlarda kullanılmak için gramajlı tela türleri kullanılıyor. Tela çeşitleri arasında bulunan örgü, verev ve kağıt telası gibi farklı türler de vardır. Dolum telası malzemeleri bu tela türleri de dikiş ve çanta üretiminde çok sık olarak tercih edilmektedir.

TOP