WHATSAPP DESTEK

0552 488 96 46

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

0212 545 85 95

Elyaf Telası

Elyaf Telası

Sık dokunmuş kumaş çeşidine tela adı verilmektedir. Pek çok alanda kullanılır ve elyafta kullanılan modeline elyaf telası adı verilir. Tela pek çok giysinin yakasında ve etek ucunda kullanılıyor. Telanın kullanım amacı ürünlerin daha net ve sağlam bir görüntü oluşturabilmesidir. Bu nedenle başta kıyafetler olmak üzere elyaf, nevresim takımı ve elbise kılıflarında da kullanılır.

Elyaf telası sayesinde elyaflar uzun süre deforme olmaz ve uzun ömürlü olarak kullanılır. Çünkü tela kumaşların daha güzel görünmesini sağlar ve daha kaliteli bir kullanım imkân sunar. Tela kumaşlar etrafında saçaklanma yapmadığı için elyaflar da sıklıkla kullanılır çünkü saçaklanma olmaması kişilere kolay dikim kolaylığı sunar.

Performansı Değişiklik Gösteriyor

Elyaf telası da başta olmak üzere telaların kullanım performansı birden fazla etkene bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu etkenler şu şekilde sıralanabilir; kumaştaki lif içeriği, kumaş ağırlığı ve kumaş aşta içindeki oryantasyon olarak sıralanabilir. Bu etkenler telanın kullanım alanına göre de farklılık gösteriyor.

Tela kumaşlar daha çok yıkanabilir ürünlerde kullanılıyor. Özellikle kıyafetler yıkanabildiği için daha çok pantolon paçalarında, gömlek yakalarında ve etek uçlarında kullanımı tercih ediliyor. Kıyafetlerde kullanılan telalar ve elyaf telası naylon, polyester ve pamuk polyester karışımı olabiliyor. Liflerin yoğunluğundan faydalanarak çeşitli yükseklikte elyaflar elde edilebiliyor. Eğer lifler çok hacimli ya da yumuşaksa dokuzsuz kumaşlar tercih edilir.

Esnemeye Müsait

Elyaf telası başta olmak üzere tüm tela kumaşlar esnemeye müsait durumdadır. Çünkü dokusuz yüzeyler liflerin uzunluğu ile rastgele dağıtılır bu nedenle de esnek bir yapıya sahip olurlar. Elyaf amacı ile kullanılan telalar rahat bir şekilde kesilebilir ancak kemer ve paça gibi alanlarda kullanılanlar daha sert olacağı için kesilmesi mümkün değildir.

Toplamda üç çeşit dokusuz yüzey vardır. Bunlar; gelişi güzel yüzey, paralel yüzey ve çarpraz yüzey olarak sınıflandırılır. Gelişi güzel yüzeylerde ki bu yüzeylere elyaf telası iyi bir örnek olarak verilebilir, lifler dağınık bir şekilde yayılmıştır. Bu nedenle herhangi bir tarafa direnci yoktur. Paralel yüzeylerde lifler yüzey doğrultusunda yayılmıştır. Bu kumaşlar kullanıldığı ürünün uzunlamasına esneklik kazanırlar.

Bitkisel Telalar

Birbirinden farklı elyaf telası olduğu gibi pek çok farklı  çeşitte bitkisel tela da bulunmaktadır. Bu telalar şu şekilde sıralanabilir; Amerikan, Patıska, Mermerşahi, dog, ceplik ve yapışkan bez telalar. Amerikan tela pamuktan yapılmıştır ve beyazlatılmıştır. Hem sık hem de seyrek dokunmuş olabilir. Amerikan tela daha çok ince kumaşlarda kullanılır.

Patıska kumaş Amerikan telaya göre daha sık dokunmuştur ve yine beyazlatılmıştır. Elyaf telası bu kumaştan yapılabilir. Mermerşahi de ince ve sık dokunulan telalar arasında yer alıyor. Dog ise sık dokunmuş beyaz ve sert yapıdadır. Daha çok gömlek ve yaka manşetlerinde kulllanılır. Ceplik daha çok pantolon bellerinde kullanılır. Hem seyrek hem de sık dokunuşlu olabilir ve farklı renklere sahiptir. Yapışkan bez tela ise Amerikan ve Mermerşahi telalarının yapıştırılması ile elde edilir. Bu telada yapışkan yüz kumaşa denk gelecek şekilde ayarlama yapılır. Yapıştırma yöntemi yapıldıktan sonra işlemin tamamlanması için nemli bölge ütülenir.

Elyaf Telası

Elyaf telası iyi yapışmış özelliktedir ve bu nedenle uzun yıllar boyu rahatlıkla kullanılabilir. Yıkanabilir özelliği ile çamaşır makinasında dahi yıkanabilir. Tüylenme yapmaz ve bu nedenle konforlu bir şekilde kullanılır. Kolaylıkla bulunabildi için bu sektörde satıcı bulmak pek de zor olmaz. Günümüz internet çağında her şeyi olduğu gibi elyaf telası da bulmak çok basittir.

TOP