WHATSAPP DESTEK

0552 488 96 46

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

0212 545 85 95

Lamine Telası

Lamine telası, basınç ve ısı yardımı ile birbirinden ayrı yüzeylerin bir araya getirilmesidir. Bu yüzeyler bir araya getirileceği zaman baskılama ya da yapıştırma yöntemleri kullanılır. Tüm baskılama ya da yapıştırma işlemlerinden sonra hem ısı hem basınç gören telalar artık tek bir katman haline gelir. Bu işleme terim anlamı ile lamine telası ya da laminasyon adı verilir.

Lamine telası günümüz şartlarında döşeme yüzeylerinde, tavan kaplamalarında ya da zemin kaplamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Tüm bunlarla beraber lamine telası pek çok endüstriyel sektörde kullanılmaktadır. Farklı katmanlar bir araya getirilerek pek çok sektörün işi lamine telalar ile halledilmiş olur. Eğer bir cümlede lamine kavramı geçiyorsa bu işlemler yapılmış demektir. Yani bir diğer adı ile laminasyon yapılmış demektir.

Pek Çok Sektörde Kullanılıyor

Lamine telası endüstriyel sektör ile birlikte teksti sektöründe de kullanılıyor. Tekstil sektöründe kullanılan lamine telası çift taraflı yapışma özelliğine sahip olan yapıştırıcı maddeler sayesinde kumaşlar birbirine eklenir. Bu uygulama yapılırken yüksek dozda ısı ve basınç verilirse tamamen tek katman oluşumu sağlanmış olur. Örnek vermek gerekirse çanta, kemer, kaban ve daha pek çok tekstil ürününde lamine telası kullanılıyor.

Kısaca lamine telası ısı ve basınç uygulanarak birbirinden farklı parçaların yapıştırılarak tek parça haline gelmesini sağlayan uygulamadır. Lamine telası yalnızca tekstil sektöründe değil mobilya sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Hatta matbaacılık ve dekorasyon sektörlerinde de laminasyon yönteminden faydalanılıyor.

Diğer Sektörlerde Lamine Telası

Lamine telası mobilya sektöründe de kullanılıyor diye belirtmiştik. Mobilya sektöründe laminasyon yapılırken görsel manada göze hitap etmez. Çünkü mobilyalara laminasyon yapılırken sunta kaplamanın üstüne beğenilen desen yapıştırılır. MDF kaplama işlemi de lamine telası sayesinde gerçekleşiyor. Duvar kağıtlarında ise dümdüz bir kağıt ısıya dayanılı mürekkep aracılığı ile duvara yapıştırılıyor. Bu sayede tek bir katman haline gelerek duvar kağıdı duvara yapıştırılmış oluyor.

Lamine telası pek çok alanda kullanılıyor. Hatta oturduğumuz evde bile birçok laminasyon bulunuyor ancak dikkat etmediğimiz için farkına varamıyoruz. Lamine telası kendi görsel zevkinizi hazırlamanız için sizlere bu konuda yardımcı olur. Yere bastığınız döşeme parkeleri, koltuklar, yemek masası, televizyon ünitesi, duvardaki duvar kağıdı, mutfak dolapları ve dolabınızdaki kıyafetler başta olmak üzere her yerde lamine telası kullanılıyor.

Matbaa Sektöründe Lamine Telası

Lamine telası yukarıda belirtildiği gibi matbaa sektöründe de kullanılıyor. Matbaa ve baskı sektöründe iç ve dış mekân baskıları için, kartvizitlerde, fotoğraflarda ve kartlarda kusursuz görünümü sağlamak açısından laminasyon yöntemi kullanılır. Aynı zamanda matbaa ve baskılamada kullanılan ürünlerin dış ortamlara karşı korunabilmesi için lamine telası tercih edilir. Matbaa sektöründe lamine telası yardımı ile kalınlaştırma ve dayanaklık sağlama gibi etkenler gerçekleştirilir.

Matbaa ve baskı sektöründe lamine telası kullanılmasının amacı görüntünün zarar görmemesi ve gereken parlaklığa ulaşabilmesidir. Çünkü bu sektörde fotoğrafların görünümü çok önemlidir. Bu sektörde laminasyon yapılırken selefon adında koruyucu maddeden yardım alınır. Laminasyon makinası ile selefon ürüne yapıştırılır ve fotoğrafların ya da yazıdaki mürekkebin korunması sağlanmış olur.

Her Yerde Var

Matbaa sektöründe lamine telası kullanılırken laminasyon makinasından sıcak ya da soğuk ayarı yapılabilir. Böylece farklı amaçlara yönelik kullanımlar da sağlanmış olur. Matbaa, tekstil, dekorasyon mobilya ve daha pek çok sektörde lamine telası kullanılıyor. Günümüz şartlarında pek çok lamine telası firması bulmak mümkündür. Pek çok sektörde olmazsa olmaz haline gelen lamine telası her yerde rahatlıkla bulunabiliyor.

TOP